Dzīvokļa izbūve bēniņu stāvā Āgenskalnā, Rīgā
VĒSTURE.
Koka divstāvu dzīvojamā ēka atrodas klusajā Pārdaugavā vienā kvartālā ar Āgenskalna tirgu un “veco” televīzijas torni. Kvartāla apbūve veidojusies gadu gaitā papildinoties ar daudziem uzslāņojumiem. Kā izcilākie piemēri minami pēc R.Šmēlinga projekta racionālā jūgendstilā būvētais Āgenskalna tirgus (1911.-14.gads) un nacionālā romantisma stilā 1912. gadā būvētā greznā koka savrupmāja Talsu ielā 14.
Divstāvu dzīvojamā ēka Talsu ielā 12 celta ap 1922 gadu un ir viena no četrām šāda tipa dzīvojamajām ēkām šajā kvartālā (realizētas tikai divas – Talsu ielā 10 un 12). Ēka celta koka stāvbūves konstrukcijās izņemot ēkas centrālo daļu – kāpņu telpu, kas veidota ķieģelu mūra konstrukcijās ar dzelzsbetona kāpnēm. Celta kā iekšpagalma strādnieku dzīvojamā ēka tā ir ar salīdzinoši vienkāršu fasādes apdari (atšķirībā no ielas ēkas Talsu ielā 10). No ielas puses ēka ir nedaudz greznāka – logailu un durvju ailu apdarei pielietoti atsevišķi kokgriezumi, no pagalma puses vienkāršāka. Greznāk dekorētas ēkas ielas fasādes parādes durvis, kas laika gaitā labi saglabājušās. Pēc oriģinālā projekta ēka pārsegta ar plakanā skārda jumtu, virs kura laika gaitā izveidots šīfera segums.
Ēkā pēc tās oriģinālā projekta paredzēti 8 dzīvokļi un neizbūvēti aukstie bēniņi – tā sauktie baložu bēniņi. Visiem dzīvokļiem paredzēti identiski plānojumi izņemot 1., tā saukto saimnieku dzīvokli, kurš ar papildus durvīm apvienots ar 2. dzīvokli. Visos dzīvokļos bija paredzēts sadzīves ūdensvads un kanalizācija. Sausās labierīcības izvietotas kāpņu telpas pagalma daļā pa vienai uz katriem diviem dzīvokļiem. Mazgāšanās iespēja nebija paredzēta (parasti ūdeni uz virtuves plīts sildīja un izmantoja mazgājamās vannas, vai tika izmantota publiskā pirts, kas atradās iepretim tagad jaunizveidotajam tirdzniecības centram).
IDEJAS.
Sekojot vēlmei pēc iespējas efektīvāk apsaimniekot nekustamo īpašumu, tika izlemts izbūvēt ēkas aukstos bēniņus tur izvietojot papildus dzīvojamo platību. Analizējot piemērus līdzīgās ēkās, kur jumta stāvu izbūve iet roku rokā ar tās apjoma izmaiņām, tika izlemts par labu visa esošā saglabāšanai, ēkas apjoma, fasāžu vizuālai nepalielināšanai. Kā kompromiss tika izlemts tikai par vienu fasādes izmaiņu – ēkas bēniņu gala logi tiks pārveidoti par balkona durvīm un ēkas galā tiks veidots balkons.
KONCEPCIJA.
Neapslēpjot šķībo un nobružāto, radīt laikmetīgu studijas tipa dzīvojamo vidi nelielai ģimenei.
PLĀNOJUMS:
Sekojot vēlmei saglabāt telpas plašumu tika izlemts ar sienām atdalīt tikai pašu nepieciešamāko – vannas istabu. Pārējā telpa funkcionāli tika iedalīta 5 zonās – ieejas zona, dzīvojamā zona, darba zona, virtuves un ēdam-zona un atpūtas jeb guļam-zona. Zonas funkcionāli atdalītas ar attiecīgu mēbeļu izvietojumu, kas atdala, bet tai pat laikā netraucē telpu uztvert kā vienotu veselumu.
ĒRTĪBAS:
Kā pirmais bēniņiem tika pievilkts ūdensvads un kanalizācija. Izmantojot esošo ēkas gāzes pieslēgumu bēniņos tika izbūvēta moderna gāzes apkures sistēma ar automatizētu kontroli. Bēniņos (tagad jau dzīvoklī) ir paredzēta iespēja izvietot alternatīvu apkures risinājumu – kamīna krāsniņu. Vannas istaba aprīkota ar silto grīdu ar automatizēti elektrisku kontroli un atsevišķu burbuļvannu un dušu papildus ērtībām. Dzīvoklī paredzēta daudzpakāpju regulējamā apgaismes sistēma, kura nodrošina iespēju izvēlēties konkrētu apgaismojumu konkrētai situācijai. Papildus tam jumtā izbūvēti 6 Velux tipa logi no kuriem paveras brīnišķīgs skats uz apkārtni un veco televīzijas torni vai vienkārši tie nodrošina iespēju skatīties zvaigznēs.
SASKAŅOŠANA & NODOŠANA EKSPLUATĀCIJĀ:
Bēniņu izbūves tehniskais projekts saskaņots Rīgas būvvaldē 2007. gadā. Bēniņu izbūve par dzīvokli pabeigta un nodota ekspluatācijā 2009. gadā.